Rola przekąsek w ciągu dnia

Rola przekąsek w ciągu dnia
Przekąski kojarzą się najczęściej z produktami, których nie powinno być z zbilansowanej diecie, a także z produktami takimi jak chipsy, orzeszki, paluszki czy inne słone produkty. Uczono nas od zawsze, że jeść należy przy stole w spokoju o stałych godzinach. I tu jest troszkę prawy, ale nie wszystko…

Przekąski to posiłki, które spożywamy kilka godzin po śniadaniu, a także po obiedzie. Na przekąskę można także sobie pozwolić wieczorem, ale tylko wtedy, gdy kolacja była dawno temu, a nasz brzuch domaga się jedzenia. Oczywiście z przekąsek w środku nocy czy tuż przed snem lepiej zrezygnować.

Można sobie pozwolić na przekąskę, ale są pewne warunki.

  1. Przekąską nie będzie zjedzony drugi obiad czy pudełko lodów czekoladowych, ale coś naprawdę niewielkiego, np. jabłko, koktajl owocowy, jogurt naturalny z musli czy niewielka kanapka.
  2. Przekąska powinna się pojawić w odległości około trzygodzinnej od poprzedniego i kolejnego posiłku, np. gdy śniadanie mamy o godz. 7, a obiad o godz. 14 to przekąska powinna być około godziny 10 – 11.
  3. Na przekąskę warto wybrać produkty pełnowartościowe, które są niewielką dawką energii, a także witamin i składników mineralnych. Pamiętajmy o tym, że organizm człowieka nie magazynuje większości witamin w organizmie, dlatego konieczne jest regularne dostarczanie ich w ciągu całego dnia.

Co się dzieje jeśli zrezygnujemy z przekąski?

Przede wszystkim nasze zapasy energii dostarczone wraz ze śniadaniem czy obiadem powoli się wyczerpią, a my poczujemy się głodni, rozproszeni, a nawet źli. Niestety kolejna niestety kawa nie rozwiąże tego problemu.

Innym objawem będzie gorsza koncentracja, co jest szczególnie ważne w godzinach pracy czy szkoły. Wraz ze spadającym cukrem we krwi koncentracja będzie znacząco spadać.

Jeśli zrezygnujemy z podwieczorku może to skutkować nadmiernym apetytem w godzinach wieczornych. Najczęściej spotykana sytuacja to ta, w której odwlekamy zjedzenia przekąski popołudniowej do momentu powrotu do domu, a tam rzucamy się na jedzenie i spożywamy go zbyt dużo. Nadmierne jedzenie wieczorem – jak powszechnie wiadomo – sprzyja powstawaniu otyłości, a także utrudnia zasypianie. Również podczas nocy organizm ma czas na regenerację. W przypadku, gdy ostatni posiłek jest zbyt duży lub zbyt ciężkostrawny przewód pokarmowy zajmuje się trawieniem, a nie niezbędną regeneracją. Efekty tego czujemy rano, jak się budzimy przejedzeni, niewyspani i niekiedy z bólem głowy.

Zadbajmy więc o nasze przekąski, aby pojawiały się w naszym codziennym menu niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, szkole czy na wakacjach. Zadbajmy także o to, aby były one zdrowe i pełnowartościowe. Przypływ energii witalnej poczujemy bardzo szybko.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer
Poradnia Dietetyczna Food&Diet

 

 

 

 

 

 

Skomponuj swoje musli z mojemusli.pl! Jaki będzie Twój mix musli zapakowany w niesamowitą tubę?

SKOMPONUJ MUSLI TERAZ >>

Dodaj komentarz