Kategoria: Nowości Data: 2017-05-08

Czym tak właściwie są owoce liofilizowane?

Od niedawna bardzo dużą popularność zyskuje jedna z najzdrowszych i najbardziej efektywnych metod konserwacji żywności, jaką jest liofilizacja. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele zalet posiada jedzenie liofilizowane i jakie przewagi wykazuje nad jedzeniem suszonym w sposób tradycyjny lub kandyzowanym. Aby jednak w pełni zrozumieć, co daje nam spożywanie tak zakonserwowanych produktów, trzeba zdać sobie sprawę z tego, na czym polega cały proces. Liofilizacja nazywana jest inaczej suszeniem sublimacyjnym. Pierwszym jej etapem jest zamrożenie obrabianych produktów (minimum do temperatury -40 stopni Celsjusza). Dzięki temu zabiegowi usuwane są wszystkie bakterie, drobnoustroje i pleśnie, które powodują psucie się żywności. Następnie, w warunkach próżni, dostarcza się produktom ciepło – tak, aby zawarta w nich woda powoli odparowywała. Parę wodną z kolei usuwa się natychmiastowo poprzez wymrażanie. Po zakończeniu tego procesu jedzenie liofilizowane jest gotowe.

Dlaczego owoce liofilizowane są bardziej wartościowe od kandyzowanych?

Inna, najbardziej rozpowszechniona metoda konserwacji to kandyzowanie. Poddaje się jej zwłaszcza owoce, jednak nie jest ona tak zdrowa jak liofilizacja. Na czym polega? Owoce smaży się kilka lub kilkanaście razy w cukrowym syropie, za każdym razem zwiększając w nim ilość cukru. Tak przygotowane produkty suszy się ciepłym powietrzem, by uzyskać na nich słodką powłokę. Owoce liofilizowane zawierają natomiast jedynie naturalnie występujące w nich cukry, a dodatkowo zachowują w procesie suszenia sublimacyjnego swój kształt, kolor, a co najważniejsze – smak i wartości odżywcze. Kandyzowanie z kolei sprawia, że owoce zyskują nawet do 75% dodatkowego cukru! Czy to dobry wybór na dodatki do owsianki dla osób będących na diecie? Jeśli chcemy schudnąć, lepiej wybrać owoce liofilizowane i cieszyć się ich pysznym smakiem i właściwościami bez wyrzutów sumienia!

Owoce liofilizowane jako dodatki do owsianki

Jakie korzyści daje nam spożywanie owoców liofilizowanych jako domowe musli lub chrupiąca i słodka przekąska? To proste – witaminy i mikroelementy! Jednym z najlepszych wyborów będą truskawki liofilizowane, które zawierają bardzo dużo witaminy C i A, potasu, fosforu oraz wapnia. Ta kombinacja nie tylko wspiera odporność, ale również chroni przed chorobami serca. Bogata w witaminę C jest również czarna porzeczka liofilizowana, która prócz wsparcia w procesie uszczelniania naczyń krwionośnych jest także źródłem antyoksydantów, spowalniających starzenie oraz chroniących przed nowotworami. Podobne właściwości posiada malina liofilizowana, która jest zalecana do spożycia szczególnie w okresach przeziębienia i grypy. Z kolei jabłko liofilizowane, dzięki dużej zawartości błonnika, chroni spożywające je osoby przed zaparciami, a także, ze względu na zawartość pektyn, oczyszczają organizm z toksyn. Owoce liofilizowane to bomba witaminowa i sprawdzony przepis na musli, które doda nam energii na cały dzień. Musli domowe z dodatkiem liofilizowanych składników jest więc nie tylko zdrowe i bogate w składniki odżywcze, ale również pyszne – bez dodatku białego cukru (w przeciwieństwie do musli z owocami kandyzowanymi).